0
(0)

Przywraca pH skóry

Tonik do twarzy z octem jabłkowym

Tonik do twarzy z octem jabłkowym

Ocet jabłkowy to efekt wtórnej fermentacji octowej. W masie owocowej najpierw rozwijają się drożdże produkujące alkohol, a następnie bakterie wykorzystują go jako surowiec energetyczny, a przy okazji wytwarzają kwas octowy. Kiedy podgląda się ocet w czasie produkcji, jest on mętny i ma żółtobrązową barwę. Tak samo będzie wyglądał w butelce, jeśli nie zostanie poddany filtracji ani pasteryzacji.

Żółty kolor pochodzi od karotenoidów – w kosmetyce są one ważne, ponieważ chronią skórę przed uszkodzeniami i pomagają wyrównać jej koloryt. Charakterystyczny zapach octu wiąże się przede wszystkim z kwasami: octowym, jabłkowym czy chlorogenowym. One z kolei przyspieszają procesy odnowy naskórka. Osad natomiast stanowią pektyny chroniące skórę, a także kolonie drożdży i bakterii, które cały czas produkują witaminy i antyoksydanty.

Taki opis jest charakterystyczny dla octu, który fermentuje naturalnie przez kilka miesięcy, a do butelek trafia jako “żywy” produkt z ciągle pracującymi kulturami bakterii, czyli tzw. matką octową. Jeśli w butelce nie ma osadu, ocet jabłkowy jest idealnie klarowny, a na etykiecie można przeczytać, że jest pasteryzowany, to jego kosmetyczne działanie będzie zdecydowanie słabsze.

Ocet jabłkowy jest pełen witamin oraz minerałów, które odpowiadają za prawidłowe działanie komórek w organizmie. Można również znaleźć w nim enzymy, aminokwasy oraz pektyny. Bardzo ważnym składnikiem są związki polifenolowe – inaczej polifenole, które działają silnie antyoksydacyjnie. Zwalczają wolne rodniki i działają antynowotworowo.

W occie jabłkowym znajdują się witaminy z grupy B:
witamina B1 – wspomagająca pracę mięśni, serca i układu nerwowego
witamina B2 – chroniąca układ odpornościowy i przyspieszająca metabolizm
witamina B3 – bierze udział w syntezie hormonów i wspomaga pracę mózgu
witamina B5 – inaczej zwana również kwasem pantotenowym, działa ochronnie na układ krwionośny, a także zwiększa pigmentację włosów
witamina B6 – wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i dba o prawidłowe ciśnienie krwi

Wszystkie te witaminy z grupy B sprawiają, że jest idealny do naszego przepisu na tonik do twarzy z octem jabłkowym. Do toniku używamy przefiltrowanej wody lub wody różanej, jeżeli chcecie sami przygotować wodę różaną zapraszamy do tego artykułu.

Spragnieni dobrej kuchni? Zapraszamy na nasz portal! emame-k.com
Przygotowanie
  • 3 łyżki przefiltrowanej wody lub wody różanej
  • 1 łyżka surowego octu jabłkowego
  • 5 kropli wybranego olejku eterycznego #1
  • 5 kropli wybranego olejku eterycznego #2
  • szklana butelka z rozpylaczem

W przypadku skóry normalnej i suchej wymieszaj 1/4 części octu (1 łyżka stołowa) z 3/4 części filtrowanej wody (3 łyżki stołowe). Dodaj po 5 kropli każdego z olejków lawendowego i kadzidłowego.

W przypadku skóry tłustej i trądzikowej wymieszaj 1/2 części octu (2 łyżki stołowe) i 1/2 części filtrowanej wody (2 łyżki stołowe). Dodaj po 5 kropli każdego z olejków lawendowego i kadzidłowego.

Dobrze wstrząsnąć i stosować rano i wieczorem po umyciu twarzy.

Tonik do twarzy z octem jabłkowym można używać dwa razy dziennie, rano oraz wieczorem

Zaleca się wykonanie testu alergicznego na skórze np. na ręce, aby sprawdzić czy nie ma żadnych nie pożądanych reakcji.

Średnia ocen 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów!

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze