0
(0)

Dlaczego słońce nie jest przyjacielem cery trądzikowej?

słońce a cera trądzikowa

Odrobina słońca jest dobra dla  samopoczucia oraz dla skóry. Ale tam, gdzie niektórzy ludzie zalecali lampy słoneczne jako leczenie trądziku, naukowcy wiedzą teraz, że zbyt dużo słońca nie jest dobrą rzeczą dla każdego typu skóry lub stanu – w tym skóry ze skłonnością do trądziku.

W tym artykule przyjrzymy się, jak nadmierna i/lub niezabezpieczona ekspozycja na promienie słoneczne może zaostrzyć przyczyny i wyzwalacze trądziku oraz pogorszyć sytuację, a nie polepszyć. I wyjaśniamy, jak możesz cieszyć się słońcem i jednocześnie pielęgnować skórę skłonną do wyprysków.

 

Pozytywy

Umiarkowane światło słoneczne jest dobre dla naszych ciał i samopoczucia. Jest ważnym źródłem witaminy D, która jest niezbędna dla wielu ważnych procesów w naszym ciele, takich jak rozwój zdrowych kości.

Promienie słoneczne również mogą poprawić nasz nastrój. Światło słoneczne ma bezpośredni wpływ na zdolność naszego organizmu do wytwarzania serotoniny (często nazywanej „hormonem szczęścia”), a badania wykazały, że brak światła słonecznego może prowadzić do sezonowych zaburzeń afektywnych (lub SAD), w których ludzie popadają w depresję. Promienie słoneczne mogą poprawić nasz nastrój i pomóc zredukować stres.

Ciepłe temperatury stymulują również krążenie i pocenie się, a zwiększona potliwość, jeśli jest dobrze kontrolowana, może pomóc w doprowadzeniu nadmiaru sebum na powierzchnię skóry i oczyszczeniu porów. Niektóre osoby ze skórą trądzikową i/lub ze skłonnością do wyprysków zgłaszają, że ich stan skóry poprawia się, gdy cieszą się odrobiną słońca.

Spragnieni dobrej kuchni? Zapraszamy na nasz portal! emame-k.com
Negatywy

Wszyscy jesteśmy indywidualnościami, a nasza skóra jest tak samo inna jak my, więc to, co działa na jedną osobę, niekoniecznie działa na drugą. Dla każdego pacjenta z trądzikiem, który mówi, że jego skóra poprawia się na słońcu, spotkasz innego, który twierdzi, że jego stan skóry pogarsza się w cieplejszych miesiącach. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy:

Słońce wysusza skórę, a nawet tłusta (nadmierna produkcja sebum typowa dla skóry trądzikowej) potrzebuje nawilżenia. Kiedy nadmierna ekspozycja na słońce wysusza skórę, gruczoły łojowe (wytwarzają sebum, które dostarcza skórze potrzebnego natłuszczenia) przechodzą w nadmierną aktywność, a ta nadmierna produkcja sebum – znana jako łojotok – jest jednym z kluczowych etapów powstawania wyprysków .

Innym skutkiem wysychania skóry jest rogowacenie. Oznacza to, że komórki skóry na powierzchni twardnieją. Zakłóca to naturalny proces zrzucania martwych komórek skóry i uniemożliwia odpływ sebum z porów. W rezultacie rozwijają się zaskórniki.

Produkcja potu wzrasta w ciepłe dni, podobnie jak tempo, w jakim ulega degradacji na powierzchni skóry. Stwarza to środowisko, w którym P.acnes – bakterie związane z trądzikiem – mogą się rozwijać i rozprzestrzeniać.

Światło słoneczne może również wywołać określoną odmianę trądziku znaną jako Acne Aestivalis (lub częściej jako trądzik Majorka). Dzieje się tak, gdy promienie UVA łączą się z chemikaliami w niektórych produktach do pielęgnacji skóry i ochrony przeciwsłonecznej i wywołują reakcję alergiczną. Acne Aestivalis dotyczy głównie kobiet w wieku od 25 do 40 lat, z których wiele miało za sobą historię trądziku w okresie dojrzewania.

Nadmierna ekspozycja na słońce i/lub niewłaściwa ochrona przeciwsłoneczna mogą również powodować problemy z pigmentacją, a osoby z przebarwieniami potrądzikowymi lub bliznami potrądzikowymi są szczególnie podatne na przebarwienia.

Jak wszyscy wiemy, słońce stwarza inne zagrożenia dla wszystkich rodzajów skóry, nie tylko dla osób ze skórą trądzikową. Należą do nich oparzenia słoneczne (i ostatecznie rak), alergie słoneczne (takie jak polimorficzna erupcja świetlna lub w skrócie PLE) i przedwczesne starzenie się.

Jakiej ochrony przeciwsłonecznej używać?

Niektóre osoby ze skórą trądzikową starają się unikać produktów do ochrony przeciwsłonecznej, obawiając się, że olejki i chemikalia zawarte w kremach zablokują pory i pogorszą stan skóry. Innym nie podoba się fakt, że niektóre produkty przeciwsłoneczne sprawiają, że ich skóra wygląda na lśniącą.

Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna dla wszystkich rodzajów skóry, a skóra podatna na przebarwienia i trądzik nie jest wyjątkiem. W rzeczywistości wybór odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może być jeszcze ważniejszy dla skóry skłonnej do trądziku, ponieważ jest ona szczególnie podatna na przebarwienia. Sztuka polega na tym, aby wybrać produkty, które zostały specjalnie opracowane dla skóry skłonnej do trądziku, i które klinicznie oraz dermatologicznie udowodniły, że zapewniają skórze potrzebną ochronę bez blokowania porów, dodawania połysku lub wywoływania i zaostrzania trądziku.

Wybieraj lekkie kremy, fluidy lub żele. Lżejsza konsystencja nie oznacza, że ​​musisz rezygnować z wysokiej ochrony. Zwróć także uwagę na produkty oznaczone jako „nie zatyka porów”, oznacza to, że nie zawierają składników, które mogą blokować pory i powodować przebarwienia.

Średnia ocen 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów!

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze