5
(1)

Kwasy Omega

Rokitnik

rokitnik

Zapisy o leczniczych zastosowaniach rokitnika sięgają wielu wieków wstecz. Wspomina się o nim nie tylko w starożytnych tekstach tybetańskich, ale także w starożytnej mitologii greckiej, indyjskiej  i wczesnych chińskich receptariuszach.

Istnieją dwa rodzaje olejku z rokitnika, który można pozyskać z krzewu, a mianowicie olej owocowy i olej z nasion. Olejek owocowy pozyskiwany jest z miąższu jagód, natomiast olej z nasion pozyskiwany jest z małych ciemnych nasion pomarańczowo-żółtych jagód, które rosną na krzewie.

Olej z owoców rokitnika ma kolor ciemnoczerwony lub pomarańczowo-czerwony, o bardziej lepkiej konsystencji, podczas gdy olej z nasion ma bladożółty lub pomarańczowy kolor i jest bardziej płynny. Oba oferują szereg fantastycznych korzyści dla skóry.

Olej z nasion rokitnika zawiera kwasy Omega 3 i 6 w niemal idealnej proporcji wraz z Omega 9 i  najbardziej nadaje się do skóry suchej i dojrzałej. Z drugiej strony olejek owocowy zawiera kwasy Omega 6 i  kwasy Omega 7, które doskonale wspomagają naprawę i regenerację skóry, dzięki czemu olej ten jest idealny dla skóry problematycznej. Szybko się wchłania i pomoże złagodzić stany zapalne i zmniejszyć zaczerwienienia.

Olejku owocowego używa się do skóry trądzikowej oraz w regenerującym balsamie, aby rozwiązać problem zaczerwienienia, suchości i starzenia się.

Ponieważ rokitnik jest jagodą całkowicie naturalną, można go również spożywać. Sok wytwarzany z tych jagód jest słodki i pyszny i pomoże uzdrowić ciało od wewnątrz. Rokitnik zmniejsza stany zapalne wewnętrzne, a jego silny zestaw przeciwutleniaczy i składników odżywczych pomoże zmniejszyć ryzyko choroby poprzez zwalczanie wolnych rodników.

Idealny dla cery trądzikowej

Trądzik jest wynikiem stanu zapalnego skóry, a ponieważ jednym z najbardziej znanych efektów rokitnika zwyczajnego jest jego zdolność do drastycznego zmniejszania stanu zapalnego, idealnie nadaje się do skóry trądzikowej.

Olej z rokitnika nadaje się do zmniejszania wyprysków trądzikowych, ponieważ sygnalizuje gruczołom łojowym zaprzestanie tworzenia nadmiernej ilości sebum.

Rokitnik zmniejsza stany zapalne skóry, zapobiegnie przyszłym zaostrzeniom, pomoże zniwelować blizny i pomoże w uzyskaniu gładszej skóry. W przeciwieństwie do konwencjonalnych produktów na trądzik, rokitnik leczy przebarwienia bez wysuszania skóry. Wysuszenie skóry, które powoduje większość kosmetyków anty trądzikowych, ma dwa negatywne skutki. Po pierwsze, tworzy złe środowisko dla zdrowych bakterii skórnych, co prowadzi do niezrównoważonego mikrobiomu skóry (czyli większej liczby wyprysków). Po drugie, wysuszenie skóry skłania skórę do częstego uzupełniania niedoborów sebum poprzez tworzenie większej ilości sebum, co z kolei może powodować wypryski i tak cykl trwa.

Spragnieni dobrej kuchni? Zapraszamy na nasz portal! emame-k.com
Zastosowanie w medycynie ludowej
  • Wzmocnienie układu pokarmowego
  • Działa odkażająco i gojąco
  • Regeneracja skóry
  • Przeziębienie
  • Reumatyzm
  • Pobudza apetyt
  • Pomaga w chorobach układu pokarmowego
  • Zapalenie wątroby
  • Kaszel
Właściwości

Rokitnik posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, działa antyoksydacyjnie i przeciwrakowo. Obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, łagodzi ból, dolegliwości reumatyczne, zapobiega anemii. Wspomaga leczenie hemoroidów, chorób układu pokarmowego. Działa regenerująco na skórę przy oparzeniach, odmrożeniach oraz uszkodzeniach tkanki. Zewnętrznie stosowany wzmacnia włosy oraz nadaje im blask

Przeciwwskazania

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rokitnik jest bardzo silnym środkiem, z niezwykłą koncentracją składników aktywnych biologicznie. W owocach występuje wysokie stężenie karotenu, który może prowadzić do powstawania alergii. Nie powinny zażywać preparatów z rokitnika osoby cierpiące na kamicę nerkową. Wynika to z faktu, że rokitnik zwiększa kwasowość moczu. Sok, olej oraz przetwory z jagód rokitnika nie są wskazane w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy, również ze względu na wysoką zawartość kwasów w tych produktach.

Również skłonności do biegunki, zapalenie wątroby albo trzustki oraz choroby pęcherzyka żółciowego stanowią przeciwwskazania do stosowania produktów na bazie rokitnika. Dżemy z jagód natomiast, które zwierają znaczną ilość cukru nie są zalecane dla osób cierpiących na otyłość i cukrzycę.

Średnia ocen 5 / 5. Ilość głosów: 1

Brak głosów!

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze