4
(2)

Jak prawidłowo umyć skórę twarzy?

Jak prawidłowo umyć skórę twarzy

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak umyć twarz we właściwy sposób? Wydaje się to dość łatwe – po prostu spryskaj trochę wody, wetrzyj delikatny środek do mycia twarzy i spłucz – ale wymyślenie, jak prawidłowo umyć twarz, wymaga trochę wiedzy. W rzeczywistości niektóre rodzaje skóry potrzebują określonej rutyny. Dokładne czyszczenie skóry jest ważne dla zmycia brudu, martwych komórek skóry, makijażu i wszystkiego, co może zatykać pory lub powodować ogólne problemy skórne. W zależności od rodzaju używanego środka czyszczącego możemy również wspomóc skórę w leczeniu określonych schorzeń, takich jak trądzik. Właściwe oczyszczanie twarzy zapobiega wypryskom, może poprawić zdrowie skóry, a nawet zmniejszyć stan zapalny. Różnica polega jednak nie tylko na tym, jak myjesz twarz, ale także kiedy, jak często i jakiego typu masz skórę. Oto kilka prostych wskazówek na to jak prawidłowo umyć twarz i na jeszcze skuteczniejsze jej oczyszczanie.

Jaki jest najlepszy sposób na umycie twarzy?

Krótko mówiąc: szybko, delikatnie i dokładnie.

Wiele z nas myśli, że im dłużej myje swoja twarz tym lepiej ją oczyści, ale w rzeczywistości czas, jaki spędzamy na myciu, nie jest skorelowany z tym, jak dobrze ją oczyściliśmy. Najlepsza jest prostota: staraj się myć od 20 do 30 sekund mycia lub do momentu, w którym specyfik spłynie z twarzy. Zbyt intensywne lub zbyt długie mycie – zwłaszcza jeśli środek myjący zawiera składniki złuszczające – może szybko doprowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia skóry.

Aby prawidłowo umyć twarz zaleca się zwilżanie twarzy letnią, ale nie gorącą wodą i nakładać preparat do demakijażu palcami okrężnymi ruchami. Dodatkowo upewnij się, że strefa T i strefę U (wokół linii szczęki) są dobrze umyte, ponieważ są to obszary, które zwykle się ignoruje.

Co do temperatury wody: używanie gorącej wody jest naprawdę przyjemne, ale w rzeczywistości może być szkodliwe dla delikatnej skóry twarzy. Ekstremalne temperatury, takie jak gorący, parny prysznic lub gorąca woda, mogą powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i pękania delikatnej tkanki. Co więcej, gorąca woda naturalnie pozbawia skórę niezbędnej bariery olejowej, która pomaga zachować integralność skóry. Oznacza to, że skóra wysycha szybciej i z czasem może zacząć swędzieć i łuszczyć się.

Jest to szczególnie ważne dla osób o suchej lub wrażliwej skórze, ponieważ ich jest ona już bardziej podatna na wysuszenie lub źle reaguje na ekstremalne sytuacje. Ciepło może również wywołać trądzik różowaty, stan skóry, który powoduje zaczerwienienie i trądzikopodobne guzki. Dlatego ważne jest, aby do mycia twarzy używać letniej lub chłodnej wody.

 

Kiedy należy umyć twarz?

Większość z nas powinna myć skórę dwa razy dziennie: rano i wieczorem.  Mycie na noc jest w zasadzie podstawą, jeśli chodzi o pielęgnację skóry i sprawdza się, nawet jeśli nie nosisz makijażu. W ciągu dnia na skórze gromadzą się naturalne olejki i pot. Jesteśmy narażeni na działanie środowiska, co oznacza, że ​​brud i zanieczyszczenia gromadzą się na naszej zewnętrznej warstwie skóry. Nieusuwanie całego tego brudu i mazi pod koniec dnia może powodować podrażnienia skóry, stany zapalne i wypryski.

Dla większości osób powtórne płukanie rano to dobry pomysł. Jeśli nakładasz produkty takie jak serum, kremy nawilżające lub kremy na noc przed snem, powinniśmy je zmyć przed nałożeniem ich odpowiedników na dzień.

Pamiętaj tylko, że rano może być konieczne użycie innego środka czyszczącego niż ten, którego używasz wieczorem. Na przykład, jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, możesz rano użyć wody micelarnej lub delikatnego środka myjącego. A jeśli używasz środka czyszczącego zawierającego kwas salicylowy, aby pomóc w walce z trądzikiem, może się okazać, że jest zbyt drażniący lub wysuszający, aby używać go dwa razy dziennie.

Czy możesz po prostu umyć twarz wodą?

Jeśli skóra jest naprawdę wrażliwa, dobrym pomysłem może być zamiana porannego środka myjącego na płukanie wyłącznie wodą.

Ale pamiętaj, aby wieczór był momentem, w którym naprawdę oczyścisz twarz. Osoby o wyjątkowo suchej lub wrażliwej skórze mogą stwierdzić, że mycie dwa razy dziennie środkiem czyszczącym podrażnia lub nadmiernie wysusza skórę. Ale jeśli rano ograniczysz się do samej wody, dermatolodzy nadal zalecają stosowanie delikatnego środka czyszczącego wieczorem, aby zmyć olej, osad i wszystko inne, co nagromadziło się w ciągu dnia.

 

Upewnij się, że używasz środka czyszczącego odpowiedniego dla skóry

Czym jest środek czyszczący? Zasadniczo jest to mydło stworzone specjalnie dla skóry twarzy. Szukając takiego, warto wziąć pod uwagę nasz rodzaj skóry, czy masz wrażliwą skórę, skłonną do trądziku etc.

Jeśli skóra jest sucha lub wrażliwa, najlepszym rozwiązaniem jest delikatny lub kremowy środek myjący. Osoby z tłustą cerą mogą stosować żelowe lub pieniące się środki myjące. A dla osób o normalnej skórze dobrze sprawdzi się środek czyszczący na bazie wody. Możesz również spróbować użyć czegoś takiego jak oczyszczający olej lub balsam, które są bardziej nawilżające niż tradycyjne środki czyszczące i są w stanie przebić się przez gęstszy makijaż i filtry przeciwsłoneczne.

 

Jeśli musisz użyć mydła do mycia twarzy, poszukaj czegoś super delikatnego

Jeśli masz to szczęście, że nie masz wrażliwej skóry, możesz sięgnąć po przypadkową kostkę mydła, namydlić się i zacząć dzień. Ale te ostre środki czyszczące mogą pozbawić skórę naturalnych składników nawilżających, co może narazić twarz na stany zapalne i suchość.

 

Miej osobny produkt tylko do złuszczania

Może się wydawać, że użycie peelingu złuszczającego to łatwy sposób na wyeliminowanie dwóch etapów pielęgnacji skóry w jednym. Ale prawda jest taka, że ​​o ile nie próbujesz radzić sobie z trądzikiem za pomocą środka czyszczącego zawierającego kwas salicylowy, prawdopodobnie nie chcesz codziennie używać .

Zarówno chemiczne złuszczające (takie jak kwas salicylowy i kwas glikolowy), jak i fizyczne (takie jak peelingi i szczotki mechaniczne) mogą być bardzo skuteczne w usuwaniu martwych komórek skóry, brudu i innej mazi, która może zatykać pory. Złuszczanie może pomóc usunąć martwe komórki, które gromadzą się na powierzchni skóry, aby poprawić jej blask. Ale gdy są nadużywane, mogą w rzeczywistości zaburzyć delikatną barierę, która utrzymuje nawilżenie i ochronę skóry, powodując podrażnienie i ogólną suchość. Dlatego większość z nas nie powinna złuszczać się częściej niż raz w tygodniu. A osoby o wrażliwej lub suchej skórze mogą chcieć złuszczać tylko raz lub dwa razy w miesiącu.

 

Myj twarz tylko tak często, jak to konieczne

Idealnie powinno się myć twarzy dwa razy dziennie (raz rano i raz wieczorem), a także po treningu lub innej nadmiernej potliwości. Ale to maksimum. Mycie twarzy częściej niż dwa razy dziennie w celu usunięcia zarazków nie jest dla ludzi prawdziwą koniecznością, chyba że są podatni na infekcje skóry. Nadmierne mycie nie tylko prowadzi do wysuszenia, podrażnienia skóry, ale może wręcz paradoksalnie doprowadzić do nadmiernego natłuszczenia skóry. Tak więc zdecydowana większość z nas powinna trzymać się rutyny dwa razy dziennie.

 

Użyj kremu nawilżającego szybko po oczyszczeniu

Moment podjęcia kroków pielęgnacyjnych może mieć duży wpływ na ich skuteczność. Większość środków nawilżających zawiera zarówno składniki nawilżające, które wciągają wodę w skórę, jak i składniki okluzyjne, które pomagają uszczelnić nawilżenie w skórze. Tak więc nałożenie kremu nawilżającego, gdy skóra jest jeszcze trochę wilgotna po oczyszczeniu pomaga zatrzymać jeszcze więcej wilgoci.

I pamiętaj, że zawsze powinieneś nosić krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum ochrony, co najmniej SPF 30. Jeśli twój krem ​​nawilżający na dzień go nie ma, nałóż krem ​​​​przeciwsłoneczny na wierzch.

 

Oprócz środka czyszczącego może być potrzebny środek do demakijażu

Prawdopodobnie znasz niebezpieczeństwa związane z zasypianiem z pełnym makijażem. Ale twój delikatny środek czyszczący może nie być w stanie poradzić sobie z zadaniem usunięcia całego makijażu, zwłaszcza jeśli twoje kosmetyki zawierają mineralne składniki SPF lub olej.

Jest to również myśl przewodnia koncepcji podwójnego oczyszczania, w której używa się środka czyszczącego na bazie oleju lub balsamu do usuwania makijażu, a następnie zmywacza na bazie wody, aby usunąć wszelkie pozostałe zabrudzenia. Ale dzisiejsze środki czyszczące są zaskakująco skuteczne, więc to, czy chcesz używać dwóch oddzielnych produktów do codziennego mycia twarzy, zależy od rodzaju skóry, budżetu i ogólnych preferencji.

 

Nie myśl że chusteczki do demakijażu wystarczą

Chusteczki do demakijażu są super wygodne i świetnie nadają się do jego usuwania. Ale niestety to nie wystarczy, aby zostały głównym środkiem czyszczącym. Ściereczki są nasączone  wieloma konserwantami, które pozwalają im zachować stabilność podczas przechowywania i leżeć w łazience bez rozwoju bakterii i grzybów. Tak więc chociaż usuwają makijaż i brud, pozostawiają również jego resztki, które należy usunąć. Dodatkowo konserwanty w nich zawarte mogą być drażniące dla osób o wrażliwej skórze.

 

Możesz pominąć oczyszczanie po nałożeniu maski

Wskazówki dotyczące większości maseczek i peelingów instruują, aby nakładać produkty na świeżo umytą twarz. Dzieje się tak, ponieważ te zabiegi na skórę wymagają całkowicie odsłoniętej i oczyszczonej twarzy, aby ich składniki mogły w pełni wniknąć w skórę. Jeśli przed maską zastosowałeś jakieś serum, kuracje lub inne produkty (zwłaszcza jeśli któryś z nich jest gęsty lub na bazie oleju), może to uniemożliwić wystarczająco głębokie wniknięcie w skórę, aby uzyskać upragniony efekt. Ale kiedy już skończysz z maską, nie musisz ponownie oczyszczać skóry. Maski mogą dostarczać niewiarygodnie silne i wysoce skoncentrowane składniki.

 

Średnia ocen 4 / 5. Ilość głosów: 2

Brak głosów!

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze